top of page
pozadi-blogu.jpg

ČLÁNKY

Mercedes-Benz G580 – Konečně Géčko na baterky

Asi se to dřív nebo později stát muselo. Terénní legenda a nejchlupatější auto od Mercedesu přijíždí v elektrickém provedení. A podle mě je to pro jednou vynikající zpráva.

Mercedes-Benz G není potřeba představovat. Nebudu vám tu tak vypisovat historii modelu, ani co z něj dělá takovou ikonu – o to se určitě postarají ostatní weby. Pojďme rovnou k věci: co čekat od elektrické novinky? Prvním překvapením je název. Žádné EQG, ani G-EV, ani G-EQ. Prostě jen G580. Je to matoucí? Možná, ale ta snaha za každou cenu elektrické modely odlišovat od běžné produkce je občas zbytečně křečovitá, a Mercedes tu zvolil jednoduchý přístup. Děkuji.

 

K technice již tak jednoduchý přístup nezvolili. Elektrické géčko má svým způsobem posouvat hranice, takže se pod jeho maskáči děje opravdu hodně. O pohon se starají čtyři motory a čtyři převodovky – ANO, čtyři. Ty dávají dohromady 432 kW a 1164 Nm. Aby se auto nezastavilo na kraji Pařížské, má v břiše baterii s využitelnou kapacitou 116 kWh, která by měla zajistit dojezd 473 kilometrů. Maximální dobíjecí výkon je 200 kW, a ať máme čísla komplet, na stovku se podívá za 4.7 sekundy (zatím nejde od AMG verzi). Teď si pojďme blíže rozebrat pohonné ústrojí.


Čtveřice elektromotorů je integrována přímo do žebřinového rámu, a jsou umístěny co nejblíže ke kolům. Každé kolo dostalo vlastní motor, aby se dal výkon řídit pro každé jedno co nejpřesněji, což zajistí skvělé ovládání v terénu. Taky díky tomu umí G580 tankovou otočku (zadejte do Youtube G-Turn, uvidíte, je to zábava). Tato funkce se možná zdá trochu cirkusová, v těsných prostorech ale bude k nezaplacení (myslím v terénu, ne podzemním parkovišti). Další off-roadovou funkcí jsou virtuální uzávěrky diferenciálů. Ty jsou vyřešeny pomocí vektorování točivého momentu, a pomáhají nejen s ovládáním na silnici, ale suplují i mechanické uzávěrky diferenciálů, které tu pochopitelně být nemůžou. Zmíněné převodovky jsou tu taky čtyři – logicky pro každé kolo jedna. Díky tomu lze pro každé kolo volit redukci v poměru 2:1 při zařazení LOW RANGE.


Když už jsme u toho terénu, tak i akumulátor je přizpůsoben drsnému zacházení. Je integrován přímo do rámu, a chráněný jak proti kroucení, tak proti průniku vlhkosti. G580 zvládne brodit až 850 mm, což je víc než spalovací příbuzný. Samotná baterie je taky chráněna 26 milimetrů silným hliníkovým krytem. Poškodit baterii je tak v terénu téměř nemožné, a spodek auta můžete využívat jako „saně“. Stoupavost je 100 %, světlá výška minimálně 250 mm, boční náklon 35 stupňů, přední nájezdový úhel 32, zadní 30,7, přejezdový 20.3 stupně. Klasická sbírka působivých „Géčkových“ čísel. Novinkou je taky funkce „offroad cock-pit“ díky které vidíte i to, co se děje pod autem. Přední kamery zpožďují obraz, a vy tak vidíte v podstatě skrz kapotu – fajn věc, když nemáte spottera. Taky je zde funkce „G-STEERING“ která výrazně snižuje poloměr otáčení. Automaticky se reguluje točivý moment na jednotlivých kolech, a auto se tak otáčí víc kolem zadního vnitřního kola, čímž eliminujete potřebu několika manévrů pro jedno otočení.

 

Zdá se, že G580 bude přesně takové off-roadové zvíře, jak od „Géčka“ očekáváme. Automobilka se dokonce nechala slyšet, že svého spalovacího sourozence v mnohém mimo silnice překoná. Což vlastně není až takové překvapení, protože elektrické motory umožňují dokonalejší regulaci výkonu, a terénem se tak dokážou prokusovat s větší precizností. Na to, jak to bude ve skutečnosti, si budeme muset ještě chvíli počkat, ale elektrická verze se jeví jako ideální doplnění nabídky, nehledě na to, že její samotná existence koupí osmiválcovým monstrům pár let života navíc. Osobně vítám, že bateriová verze nenahrazuje všechny ostatní, ale dává víc na výběr. Někdo chce jezdit terénem potichu, někdo chce projet městem, a nevidět tolik zvednutých obočí, někdo chce zkusit něco nového. A dokud máme na výběr, je vše v pořádku.                                          

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page