top of page
pozadi-blogu.jpg

ČLÁNKY

Nejčastěji stáčená auta u nás? Překvapivě nevede Škodovka

Pozor na stočené tachometry by měli Češi dávat především u německých aut. Vyplývá to ze studie společnosti carVertical. Nejvíce podvodů odborníci zaznamenali u vozů  Porsche Cayenne. Které další modely jsou z hlediska stočených kilometrů rizikové a které naopak můžete koupit téměř bez obav?Ačkoli je trh s ojetými automobily transparentnější než dřív podvody s tachometry nezmizely.  Zákazníci stále přicházejí kvůli nepoctivým prodejcům o miliony a zdá se, že situace se v dohledné době nijak zásadně nezmění.

 

Společnost carVertical, která se zabývá zpracováním automobilových dat, provedla v Česku již 4. ročník průzkumu, jehož cílem bylo zjistit, u kterých modelů dochází k podvodům se stočenými kilometry nejčastěji, a zvýšit tak informovanost kupujících. Analýza se zaměřovala na aktuální přehledy historie vozů v období od listopadu 2022 do listopadu 2023.

 

Německé značky jako nejvíce rizikové

 

Nejvíce podvodů s počtem najetých kilometrů v Česku bylo zaznamenáno u vozů Porsche Cayenne – 15,07 % všech prověřených vozidel mělo stočený tachometr. Jde o významná čísla, která naznačují, že až 1 ze 7 vozů Cayenne v ČR může mít stočené kilometry.

 

V těsném závěsu za ním se umístilo BMW řady 6 (11,72 %), Mercedes-Benz třídy CLS (9,49 %), Peugeot 206 (9,09 %) a Audi TT (9,03 %).

 

Hned sedm z dvacítky nejčastěji stáčených modelů v Česku bylo vyrobeno automobilkou Audi. Vozy této značky jsou mezi podvodníky oblíbené – na trhu je totiž velká poptávka po ojetých vozidlech vyšší třídy v dobrém stavu.

 

Pozor na prémiové modely

 

Změnit stav najetých kilometrů je často mnohem snazší u novějších vozidel. Vzhledem k tomu, že jsou v nich všechny komponenty propojeny, stačí podvodníkům jen správná technika, aby upravili stav tachometru a uměle tak navýšili hodnotu vozu. Odborníci varují, že bez prohlídky historie auta může být obtížné stočené kilometry odhalit.

 

Z dvacítky nejčastěji stáčených aut v Česku bylo 15 prémiové třídy, což znamená, že u vozů ekonomické třídy nedochází ke stáčení kilometrů tak často. Manipulace s tachometrem u prémiových modelů značek, jako jsou Audi, Volvo, Porsche, Land Rover nebo Mercedes-Benz, umožňuje nepoctivcům vydělat více peněz. Zároveň nechtějí riskovat, že je při prodeji běžného hatchbacku, u kterého stočí kilometry, přistihnou příslušné orgány a oni na tom vydělají jen pár tisíc.

 

Nejméně rizika hrozí u Audi A4 a Opelu Astra

 

Audi A4 je s podílem 5,48 % nejméně rizikovým vozem na seznamu. Je tedy třikrát nebezpečnější koupit ojeté Porsche Cayenne než A4. Opel Astra (5,6 %), Mercedes-Benz třídy ML (5,86 %), Audi Q7 (6,13 %) a Land Rover Range Rover (6,42 %) patří rovněž mezi auta s nízkým počtem stočených kilometrů.

 

Při výběru ojetého vozidla ale není v bezpečí před podvodníky nikdo, proto je velmi důležité zkontrolovat historii najetých kilometrů a záznamy o poškození. Doporučuje se také auto otestovat při zkušební jízdě a kvůli prohlídce navštívit seriózního prodejce. V opačném případě se kupující vystavují riziku finanční ztráty a mohou dokonce ohrozit svou bezpečnost.


Žebříček 20 nejčastěji stáčených modelů v Česku:


 1. Porsche Cayenne 15,07%

 2. BMW 6 Series                                    11,72%

 3. Mercedes Benz CLS – Class            9,49%

 4. Peugeot 206                                      9,09%

 5. Audi TT                                              9,03%

 6. Jeep Grande Cherokee                    8,96%

 7. Audi A7                                               8,67%

 8. Fiat 500                                              8,48%

 9. Audi A5                                               8,36%

 10. Fiat Freemont                                    8,28%

 11. Audi A8                                              8,23%

 12. Audi A3                                               7,78%

 13. Mercedes - Benz S-Class                7,43%

 14. Volvo V70                                         7,25%

 15. Seat Ibiza                                           6,71%

 16. Land Rover Range Rover                 6,42%

 17. Audi Q7                                              6,13%

 18. Mercedes - Benz ML-Class            5,86%

 19. Opel Astra                                         5,60%

 20. Audi A4                                              5,48%
 

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page